2003 yılından beri hayatımızın bir parçası olan Skype, son zamanların en büyük güncellemesini alıyor. Aylık ortalama 300 Milyon aktif kullanıcısı olan uygulamada son yıllarda gözle görünür bir yenilik yapılmamıştı. Microsoft 2011 yılında 8.5 Milyar Dolar ödeyerek Skype’ı bünyesine dahil etmiş fakat şimdiki gibi yeni özellikler eklenmemişti. Skype’ın resmi sitesindeki açıklamaya göre yeni nesil bir Skype tanıtıldı. Yani aslında köklü bir değişim söz konusu. Ücretsiz video ve sesli arama ile bilinen uygulamanın bu güncellemesinde yazışma ön plana çıkarılmış.

Yenilenen mesajlaşma alanındaki en büyük özellik, grup konuşmalarında her arkadaşa özel bir konuşma rengi seçebilmeniz ve bu mesajlara Facebook Messenger’daki gibi ifadeler bırakabilmeniz olmuş 🙂

 

Kendisinden sonra piyasaya çıkan ve yeni özellikler getiren WhatsApp, Facebook Messenger, WeChat, Snapchat gibi uygulamaların hızla gelişmesi Skype uygulamasını çok sade bırakmıştı. Bu mesajlaşma uygulamalarından Snapchat’in başlattığı Hikaye özelliği, Facebook Messenger ve Instagram gibi uygulamalarda da yerini alınca Skype’ta olması da kaçınılmaz oldu. Skype bu özelliği Highlights olarak duyurdu ama Türkçe‘si henüz yayınlanmadı. Fakat Highlights kelimesininin bu kullanımını hikayeler, durumum, öne çıkanlar şeklinde tercüme edebiliriz…

Yeni Skype’a gelen özelliklerden biri de, Bul/Keşfet özelliği. Yani bu özellik sayesinde Skype uygulamasından çıkmadan konser bileti almak, yada bir akşam yemeği için rezervasyon yapmak gibi bir çok işi yapmanız mümkün olacak. Henüz sınırlı sayıda sunulan bu hizmetler, dileyen geliştiriciler tarafından Eklenti yada Skype Bot şeklinde geliştirilip Skype kullanıcılarına sunulacak.

Yenilenen Skype önümüzdeki haftalarda dünya genelinde yayınlanacak ve başta Android olmak üzere iOS, Windows ve Mac versiyonlarında güncellenecek.