Konya’da dün gece fener alayı kutlandı. Çocuklar ateş yakıp üzerinden atladı. Bu gün ise şivlilik günüydü ve çocuklar günün erken saatlerinde kapı kapı gezip şivlilik topladı.

Peki nedir bu şivlilik?

Şivlilik yıllardır Konya’ya has bir gelenek. Mübarek 3 ayların başlangıcını haber veren Regaip Kandili’nin sabahı,  erken saatlerde gerçekleştirilen bir etkinlik. Minikler resmi olmayan şekilde okulları tatil ederek sokaklarda kapı kapı geziyor ellerindeki poşetleri şekerle doldururken aynı zamanda kandilin manevi havasını da yaşıyorlar.

Marketler günler öncesinden şivlilik reyonu açıyor ve böylece 3 ayların geldiğini farkeden vatandaş kapıya gelen minikleri boş çevirmiyor. Konya’da yaşayan tüm vatandaşlar ise bu gün çocukları mutlu etmek için elinden geleni yapıyor. Bişi diye adlandırılan yağda kızartılarak yapılan ekmek de bunlardan bir tanesi.

Hatta bazı gençer konuyla ilgili kısa film çekmişler, bunu da az önce gördüm ve çok güzel anlatmışlar. Fakat genellikle bu kısa filmde olanın aksine üniversitede vizelere hazırlanan gençler değil, 7-15 yaş grubu şivlilik topluyor.

 

Konya 112 ekipleri de bu kez çocuklara bir sürpriz yapıp onlara sağlık yerine şivlilik dağıttı.