Windows 7 için deseteği bırakan Microsoft, şimdi de Windows 7 den önce piyasaya sürdüğü Vista’ya olan desteğini bırakacak. Muhtmelen Windows Vista kullananların sayısı, Windows XP’de Vista Teması kullananlardan daha azdır ama, yine de hatırlarmakta fayda var. Microsoft önümüzdeki günlerde (11 Nisan 2017) Vista’ya olan desteğini tamamiyle sonlandıracak ve resmi kanallardan ücretli yada ücretsiz destek alma olanağınız olmayacak.

Peki bu ne demek oluyor?

via GIPHY

Microsoft Türkiye Windows ürün pazarlama müdürü Levent Can bugün paylaştığı yazıdaMicrosoft olarak yazılım ve donanım iş ortaklarımızla birlikte, yeni deneyimler sağlayabilmemiz için kaynaklarımızı daha yeni teknolojilere yöneltme kararı aldık” sözleriyle durumu özetlemiş. Yani bu demek oluyor ki, sürekli hızlı bir şekilde gelişen teknolojiden faydalanmak için güncellemeleri takip etmelisiniz. Üstelik o nadir olan Vista kullanıcılarından biriyseniz.

Güncelleme yapmazsanız bilgisayarınız çalışmaya devam eder ama, içinde Vista varsa muhtemelen cihazın donanımı da eskidir, ve istediğiniz performansı cihazdan alamayabilirsiniz. Vista için güvenlik paketleri de geliştirilmeyeceği için, cihazınız yeni gelişen saldırılara da maruz kalabilir.

via GIPHY

Bundan 10 yıl önce çıkan bir işletim sistemini kullanmak zaten bugün hala Nokia N70 kullanmaktan farksızdır. Yani, gelişen teknolojiye ayak uydurmak, ve yeniliklerinden faydalanmak adına, Microsoft desteği kesmese bile zaten günümüzün en güncel işletim sistemi versiyonu olan Windows 10’a geçmek işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Windows 10’daki mağaza ile aradığınız programları bulmanız ve bilgisayarınıza yüklemeniz kolaylaşırken, akıllı telefonlardaki gibi anlık bildirimler alabilir, ek yazılım kullanmadan instagram, twitter gibi programları da kolayca kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra, son geliştirilen diğer programlar da cihazınızla uyumlu bir şekilde çalışabilir, ücretsiz güncellemeleri alabilirsiniz. Windows sürümünüzü bilmiyorsanız Başlat tuşuna basıp arama kısmına “winver” yazıp çıkan programı açarsanız size hangi sürümü kullandığınızı gösterir.

via GIPHY

Yine Nisan ayında çıkacak Windows 10 güncellemesi Creators Update ile ilgili yazıyı okumak içi tıklatın.