image

Ülkemizde teknolojiye dair her şeyin fiyatının normalden fazla olması, yazılımlarda da geçerli. #Spotify gibi market ağını kullanıcıya göre planlayan firmaların sayısı çok az. Spotify, Amerika’da 9.99$ dan sattığı bir aboneliği İngiltere’de 9.99 Sterlin, Türkiye’de ise 9.99 TL den satıyor ama bunu her şirket böyle yapmıyor. Amerika’da 199$ olan Windows 10 yazılımı, Türkiye’de ise 899,99 TL gibi herkesin alamayacağı çok yüksek bir fiyatta satışa sunulmuş. Hal böyle olunca kullanıcılar ya bu işletim sistemini satın almaktansa içinde Windows olan bir bilgisayar alıyor, yada malesef korsan yazılımı tercih ediyor. Fakat üzerinde binlerce çalışanın emeği olan, ve belli bir fiyatla satılan bu ürünü yasa dışı yollardan kullanmak özellikle Müslüman bir topluma yakışmıyor. Gayrimüslümlerin yasal yazılım kullanıp bizim korsanı tercih etmemiz trajikomik bir durum. Zira hırsızlık dediğimiz şey, birinin görmesi, yada görmemesi ile tanımlanan bir şey değil. 8 MB’lık bir şarkıda bile belli bir emek varken, ve bunu da sanatçı para ile satıyorken, sizin bu şarkıyı yasa dışı yollarla dinlemeniz aslında hırsızlık anlamına gelir. 

image

Günlük hayatta daha çok aşina olduğumuz #müzik sektörü üzerinden örnek verecek olursak, Hande Yener’i düşünelim mesela; Pazarda tezgah açmış ve bağırıyor, "gel vatandaş gel şarkılarım, single’larım, remixlerim var, taze taze, fırından yeni çıktı, 3 albüm 5 milyon" ……Ne yapardık? Hande arkasını dönünce hemen oradan "Mor.mp3" ‘ü cebimize mi indirirdik? Yapmazdık, değil mi. Çünkü hırsızlık olurdu. İşte aynen öyle de, internetten indirilen bir müzik, yada yasa dışı diye tabir edilen korsan yazılım, kitap, film vs. ne varsa aklınıza gelen; aslında düpedüz hırsızlık… Ama biraz kılıflı hali. 

İşte bu nedenle sevdiğiniz sanatçıları #YouTube yada #Spotify gibi kanallardan takip edip, müziklerini dinlerseniz onlara büyük destek vermiş olursunuz. Yazılım alanında bunu yapmak için de kullanmak istediğiniz programı satın almalısınız. Buraya tıklatarak Hollanda merkezli bu firmadan (Türkiye’de değeri 900 TL olan) Windows 10 gibi kullanışlı bir işletim sistemini vergiler dahil 29.90€ ödeyerek alabilirsiniz. Siteden Adobe ürünleri gibi, Kaspersky gibi bir çok köklü yazılımlara da ulaşabilirsiniz. Bu site benim internette rastgele gördüğüm satış organlarından sadece bir tanesi. Siz de bu tarz siteleri yurt dışından bulup daha uyguna yazılım alabilirsiniz. 

@drmustafagedik