Creators Update

Creators Update

Windows 10 Kullanıcılarını Nisan ayında yepyeni ve ücretsiz bir güncelleme bekliyor: Creators Update

Peki nedir bu Creators Update?

Creator kelimesi İngilizce’de oluşturmak, üretmek, yaratmak; update ise güncelleme anlamında kullanıldığı için adından da anlaşılacağı üzere bu üretken insanlar için yerinde bir güncelleme olacaktır. Bu güncelleme ile günlük hayatın olmazsa olmazı haline gelen bilgisayarlar yeni bir boyut kazanıyor. Sanal gerçeklik gözlükleri, 3 boyutlu tasarımlar ve 3 boyutlu yazıcı teknolojisini birleştiren bu güncelleme Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz olarak Nisan ayında sunulacak.

3Boyut Teknolojisi

E-Ticaret Kolaylaşıyor

Hayatımızı kolaylaştıracak eğlenceli yeniliklerden bir tanesini örnek verecek olursak:

Bir alışveriş sitesi satın almak istediğiniz ürünün 3 boyutlu resmini de siteye yükleyebilecek ve siz sanki gerçek mağazaya gitmiş gibi evinizde ürünü 3 boyutlu olarak inceleyebileceksiniz. Fakat bunu yapmak için HoloLens denilen sanal gerçeklik gözlüğü benzeri bir cihazı kullanmanız gerekecek.

Bir diğer kullanışlı özellik ise görselleri bir telefon(bu tanıtımda kullanıulan cihaz bir Windows Phone’du ama bu özellik diğer, yani ios ve android cihazlara da gelecek) yardımıyla 3 boyutlu olarak tarayıp bunda düzenlemeler yapmak, hatta 3D yazıcıdan bir kopyasını yapmak da münkün.

Groove Music Maker

Creators Update adlı bu güncelleme ile üretkenliği ücretsiz olarak deskeleyen #Windows, bu uygulama ile müzik yapanların yada yeni başlayanların kullanabileceği bir hizmeti daha hayata getiriyor. Apple şirketi de bu tarz bir uygulamayı(GarageBand) hayata geçirmişti fakat, Microsoft’un müzik üretme programı gibi ücretsiz değil.

Windows Defender Arayüzü

Windows ile birlikte gelen Defender adlı ücretsiz antivirüs ve koruma yazılımı sayesinde uzun bir süreden beri bilgisayarımız güvendeydi ama şimdi yeni güncelleme ile program daha modern bir arayüze kavuşuyor.

Sonuç olarak bu güncellemede görsel yada performans olarak bir çok yenilik mevcut, ben burada sadece dikkatimi çeken bir kaç özellikten bahsettim. Bildirim alanına, ve temalara da yenilikler mevcut. Buna ek olarak Email uygulaması da yenilendi ve daha kullanışlı ve modern bir hal aldı. Kullanıcılara twitter’daymış gibi @menşın atmak da bu Email uygulaması ile artık mümkün.

 

 

@drmustafagedik